Share This Post

Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy to kolejne miejsce w Polsce, które upamiętnia Kapelanów Katyńskich. Uroczystego poświęcenia i pobłogosławienia pomnika ku ich czci dokonał ksiądz arcybiskup Wojciech Polak, Prymas Polski oraz ksiądz arcybiskup Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Jak powiedział Łukasz Stefaniak, prezes Stowarzyszenia Pamięć Kapelanów Katyńskich, pomnik upamiętnia 33 kapelanów różnych wyznań i religii, z czego z Lubelszczyzny pochodziło, bądź pracowało na Lubelszczyźnie aż dziesięciu. Są to duchowni katoliccy, prawosławni, greckokatoliccy, protestanccy i wyznania mojżeszowego. Wśród nich ksiądz kapitan Władysław Plewik.

Błogosławimy kamienną tablicę, aby była przypomnieniem dla wszystkich pokoleń Polaków, że Kościół i Ojczyzna są bezcennymi darami, które Bóg Ojciec nam ofiarował dla naszego wzrastania i rozwoju do pełni świętości, która jest w Jezusie Chrystusie Panu naszym. Niech przykład pracy, cierpienia i ofiary życia kapłanów, Kapelanów Katyńskich, zawsze będą wzorem uczciwego wypełniania obowiązków do końca. Prosimy Cię Boże przyjmij ich do swojego królestwa, a nam udzielaj cnót, odwagi i męstwa, abyśmy podążając ich śladem osiągnęli nagrodę życia wiecznego, przygotowaną nam przez Chrystusa Pana.

abp. Wojciech Polak, Prymas Polski

Odsłonięcia pomnika dokonali przedstawiciele rodzin zamordowanych na Wschodzie kapelanów. Wśród nich Janina Wójtowicz, bratanica księdza Władysława Plewika. Wieńce złożyli obecni na uroczystości Poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, a także przedstawiciele marszałka województwa lubelskiego i wojewody lubelskiego.